POKONAĆ SMOG

„POKONAĆ SMOG” to kompendium wiedzy nt. smogu. Bo żeby wroga pokonać, trzeba o nim wiedzieć wszystko. Dlatego naszym celem jest dostarczenie kompleksowej wiedzy o smogu i metodach walki z nim – zarówno tych systemowych, jak i takich, które może podjąć każdy z nas. A trzeba to zrobić, bo smog to cichy zabójca. Toksyn i pyłów w powietrzu nie widać gołym okiem, a czego nie widać – łatwo zignorować. Media od czasu do czasu przypomną o smogu, rozgorzeje chwilowa dyskusja na temat zakazu spalania paliw stałych w domowych paleniskach, a wielu z nas myśli wtedy: dobrze, że to nie u nas…

Tymczasem Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej, a jakość powietrza nie odbiega od tej w Pekinie. Każdy oddech dostarcza do płuc toksyny, które przenikają do krwiobiegu, dostają się do mózgu, narządów wewnętrznych, zatruwają krew, uniemożliwiając jej natlenianie. Pojawiają się problemy z oddychaniem, choroby płuc, serca, degeneracji ulega układ nerwowy. Powietrze, miast być lekarstwem – truje.

Skażenia wpływają nie tylko na zdrowie ludzi, odciskają też toksyczne piętno na środowisku naturalnym, pogłębiają zmiany klimatu, przyczyniają się do zubażania ekosystemów. Toksyczne wyziewy i produkty reakcji zachodzących w skażonym powietrzu niszczą zabytki architektury, budynki mieszkalne, stanowią zagrożenie dla upraw.

Odcinki z serii POKONAĆ SMOG

WSZECHOBECNY TRUCICIEL

Czym jest smog i jak powstaje? Co to są cząsteczki PM10 i PM2,5? O tym rozmawiamy w pierwszym odcinku cyklu naszego nowego cyklu programów.

CICHY ZABÓJCA

Jak smog oddziałuje na nasz organizm, kiedy i dla kogo jest szczególnie groźny oraz jak się zachować w przypadku jego występowania? Tego dowiesz się z drugiego odcinka.

DOBRZE, ŻE TO NIE U NAS

Obalamy mit, że problem smogu dotyczy Polski tylko w niewielkim wymiarze. Jesteśmy, niestety, niechlubną plamą wśród krajów Unii Europejskiej. Ale możemy to zmienić! Zobacz trzeci odcinek.

SMOG NA ŚWIECIE

Przedstawiamy sytuację i przybliżamy historię najbardziej zanieczyszczonych miast. Mówimy również o ich sposobach radzenia sobie z zanieczyszczeniem powietrza.

BEZPIECZNA ENERGIA

Odnawialne źródła ciepła: jakie z nich są najefektywniejsze oraz które warto wykorzystać w naszym kraju? To jest tematem piątego odcinka.

SMOG NA CZTERECH KÓŁKACH

Diesel versus benzyna, a może pojazdy z napędem alternatywnym? Czy pojazdy zero emisyjne, są tak naprawdę ekologiczne? Tego dowiesz się z tego odcinka.

MIASTA SIĘ DUSZĄ

Problem smogu jest obecny w każdym, polskich mieście. Jakie są dobre praktyki samorządów i jak one radzą sobie w walce ze smogiem? To sprawdzamy w siódmym odcinku.

POMOC W ZASIĘGU RĘKI

Sprawdzamy, na jakie dofinansowania mogą liczyć organizacje na rzecz ochrony środowiska oraz w jakim stopniu, tak naprawdę, są one skuteczne.

RAZEM MOŻNA WIĘCEJ

Wspólne działania wielu resortów i instytucji na rzecz walki ze smogiem. Sprawdzamy, jak na co dzień pomagają nam Państwowe i Samorządowe instytucje, by oddychało nam się lepiej.

NAMIERZYĆ SMOG

Aby walczyć z wrogiem, trzeba go widzieć. Sprawdzamy, jakie portale, aplikacje mobilne i kampanie edukacyjne, są dostępne, aby pomóc nam w bolączce, która dotyka każdego z nas.