ELEKTRYCZNA JAZDA

Samochody, skutery, a także autobusy – już dziś coraz częściej nasze środki transportu przestają truć powietrze i hałasować na drodze. Zamiast kopcącego diesla, czy warkoczącego dwusuwu do pracy, na zakupy, a już niedługo na wakacje zabierze nas pojazd, którego jedynym słyszalnym efektem będzie cichy szum opon na asfalcie. Do tej wizji przyszłości możemy zbliżyć się już w 2030 roku, bo jak prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyki, ponad połowę rynku motoryzacyjnego stanowić będą wówczas eko pojazdy. Samochody elektryczne szturmem wchodzą bowiem na rynki światowe, bo są nie tylko ekologiczne, ale coraz częściej, pod każdym względem, tańsze. Ostatnie lata pokazują, że mobilność elektryczna to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów sektora energetycznego oraz motoryzacyjnego na świecie. Analizując bowiem statystyki tempa przyrostu elektrycznych pojazdów i biorąc pod uwagę unijne wymogi dotyczące poprawy jakości powietrza można bez wahania stwierdzić, że czeka nas, podobnie jak inne kraje europejskie, epoka elektryczności w motoryzacji. Dziś największy w Europie udział samochodów elektrycznych w transporcie mają Norwegia, Holandia i Szwecja.

„ELEKTRYCZNA JAZDA” to kampania na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce. Bo umiejętna promocja elektromobilności może stać się dla polskiej energetyki i całej gospodarki drabiną, która poprowadzi nas na wyższy szczebel rozwoju przemysłowego. A taki jest cel polskiego rządu, który dzięki zastępowaniu pojazdów spalinowych autami elektrycznymi planuje pobudzić innowacyjność i jednocześnie zwiększyć zużycie energii elektrycznej w Polsce.

Odcinki z serii ELEKTRYCZNA JAZDA

ELEKTRYCZNA REWOLUCJA

Jeszcze kilka lat temu były fanaberią i egzotyką. Dziś pojazdy z napędem elektrycznym zaczynają podbijać rynki motoryzacyjne większości kontynentów. Od „hybryd” po pełne „elektryki” – przyszłość motoryzacji wydaje się być jednoznaczna. Mamy do czynienia z rewolucją energetyczną. Jak na co dzień pomaga nam w życiu? Tego dowiesz się z I odcinka.

ELEKTROMOBILNOŚĆ NA 16 SPOSOBÓW

Każde województwo w Polsce może pochwalić się działaniami na rzecz elektromobilności i ochrony środowiska. Jak miasta odpowiadają na potrzeby mieszkańców w zakresie zrównoważonego, multimodalnego transportu miejskiego. Samochody, elektryczne autobusy i...? Zapraszamy na II odcinek naszego cyklu „Elektryczna jazda”

PUBLICZNY - ELEKTRYCZNY

Elektrowozy, tramwaje, trolejbusy – tak naprawdę pojazdy elektryczne od dawna funkcjonują w publicznym transporcie. A jaka będzie przyszłość? Kiedy uniezależnimy pojazdy, dając im pojemne akumulatory? Czy uda się ładować samochody podczas jazdy? Zobacz III odcinek i przekonaj się, że przyszłość jest szczególnie ciekawa.

WOKÓŁ ELEKTROMOBILNOŚCI

Elektromobilność to nie tylko samochody, czy autobusy. Rynek ładowarek, wykorzystanie modułów fotowoltaicznych do zasilania, przydomowe stacje ładowania czy nowoczesne akumulatory. W wielu ośrodkach naukowych powstają nowoczesne rozwiązania na rzecz elektromobilności. Dowiedz się, jak to się robi w Polsce! Obejrzyj IV odcinek naszego cyklu.

SAMOCHODY Z DOBRĄ ENERGIĄ

Elektromobilność oznacza rewolucję nie tylko w transporcie, ale także energetyce. Jak uchronić polski system energetyczny przed deficytem? W V odcinku odwiedzamy polskich producentów i dystrybutorów energii i sprawdzimy pełną ścieżkę dostaw – od kopalni, wiatraków, paneli fotowoltaicznych, do ładowarek. Zobacz odcinek i wyrusz z nami w zieloną trasę!

NA POLSKICH DROGACH

W VI odcinku poszukaliśmy użytkowników aut i innych pojazdów elektrycznych, aby powiedzieli nam, jak w praktyce wygląda użytkowanie takiego pojazdu. Czy jest eko, jak go ubezpieczyć - na te pytania postaramy się odpowiedzieć. Zajrzymy również do naszych sąsiadów, którzy rozwiązali już wiele z użytkowych problemów i zechcą się tą wiedzą podzielić z nami.

EKOLOGIA A ELEKTROMOBILNOŚĆ

Samochody elektryczne są symbolem dbania o środowisko, ale czy tak jest naprawdę? Ciche, bezemisyjne, zmniejszające problem smogu, ale przecież należy je ładować, a prąd czerpiemy głównie z paliw kopalnych. Jak od tego odejść? W naszym cyklu dokładnie zbadamy cykl życia typowego auta elektrycznego i jego oddziaływanie na środowisko.

NA MORZU I W PRZESTRZENI

Transport nie ogranicza się wyłącznie do lądu, stąd też elektromobilność należy również przenieść w inne wymiary. Postaramy się znaleźć dobre przykłady wykorzystania elektromobilności na morzu i w przestworzach. Wskazujemy na pozytywne oddziaływanie nie tylko samej energii na środowisko, lecz również i na nas samych. Zobacz VIII odcinek.

E-MOBILNOŚĆ ZMIENIA POLSKĘ

Zmieniamy Polskę! Przyglądamy się, jak z urzędowego punktu widzenia wygląda elektromobilność. Ile, jako kraj, zdołaliśmy już osiągnąć oraz jak wygląda nasza przyszłość w tym zakresie. Zobacz IX już odcinek cyklu i dowiedz się, czy przyszłość maluje się w zielonych barwach dla energii elektrycznej w Polsce.

POLSKI PROGRAM ELEKTROMOBILNOŚCI

Innowacyjność Polski realizowana w programie elektromobilności może przyczyniać się w bardzo widoczny sposób do ochrony środowiska. Elektromobilność stanowi ważną część gospodarczego planu polskiego rządu. Dzięki temu ma szansę stać się kołem zamachowym reindustrializacji naszej gospodarki. Zobacz X odcinek i dowiedz się, jakie plany rozwoju ma Polska w tym zakresie.